041-4164 ircas.ir@gmail.com تایم کاری : شنبه تا پنج شنبه تبریز-خ آزادی-بعد روگذر ابوریحان

آشنایی با دستگاه سونوگرافی

بهترین و دقیق‌ترین راه برای تشخیص بیماری‌ها و بررسی وضعیت سلامتی در بخش پزشکی(آشنایی با دستگاه سونوگرافی)، استفاده از دستگاه سونوگرافی می‌باشد. این دستگاه پزشکی پیشرفته با استفاده از امواج فراصوتی، تصاویر با وضوح بالا از داخل بدن فراهم می‌کند. با استفاده از سونوگرافی، امکان مشاهده و بررسی اعضا و اندام‌های داخلی مانند قلب، کبد، ریه‌ها، رحم و بسیاری از ساختارهای دیگر وجود دارد.

آیا شما به دنبال فرصتی هستید تا در زمینه تعمیرات تجهیزات پزشکی مهارت‌های لازم را به دست آورید؟ آموزشگاه کاسپین در تبریز با ارائه دوره‌ آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز، به شما این فرصت را می‌دهد. با شرکت در دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی، شما می‌توانید مهارت‌های لازم برای تعمیر و نگهداری صحیح دستگاه‌های سونوگرافی و سایر تجهیزات پزشکی را کسب کنید.

آشنایی با دستگاه سونوگرافی

روش کار دستگاه سونوگرافی چگونه است؟

در کار با دستگاه سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا و پژواک آن‌ها که شبیه به پژواک خفاش، نهنگ و دلفین است، به عنوان اساس تصویربرداری استفاده می‌شود. در دستگاه سونوگرافی به طور کلی موارد زیر رخ می‌دهد:

اولتراسوند، پالس‌های صوتی با فرکانس بالا (1 تا 20 مگا هرتز) را با استفاده از یک پروب به بدن شما منتقل می‌کند. سپس امواج صوتی از بدن عبور و به مرز بین بافت‌ها برخورد می‌کنند (مثلاً بین مایع و بافت نرم یا بافت نرم و استخوان). برخی از امواج صوتی به کاوشگر بازتاب می‌شوند؛ در حالی که برخی از آن‌ها بیشتر حرکت می‌کنند تا به مرز دیگری برسند و منعکس شوند. امواج منعکس شده توسط کاوشگر گرفته و به دستگاه منتقل می‌شوند.

ماشین فاصله کاوشگر تا بافت یا اندام را با استفاده از سرعت صوت در بافت (5005 فوت بر ثانیه یا 1540 متر بر ثانیه) و زمان بازگشت هر اکو محاسبه می‌کند. دستگاه فواصل و شدت پژواک‌ها را روی صفحه نمایش و یک تصویر دوبعدی تشکیل می‌دهد. در یک سونوگرافی معمولی، میلیون‌ها پالس و اکو در هر ثانیه ارسال و دریافت می‌شود. کاوشگر را می‌توان در امتداد سطح بدن حرکت داد تا زاویه دید معین، تشکیل شود.

آشنایی با دستگاه سونوگرافی

کاربرد دستگاه سونوگرافی

امروزه خرید یک دستگاه سونوگرافی، دغدغه بسیاری از پزشکان متخصص است. پزشکان متخصص و فوق تخصص در حوزه های مختلف نظیر زنان و زایمان، پریتونالوژی، طب درد، طب ورزش، طب اورژانس، مراقبت های ویژه، نورولوژی، غدد، اورولوژی، ریه، جراحی و… معمولاً از دستگاه های سونوگرافی برای سهولت در تشخیص و انجام مداخلات درمانی استفاده می کنند.

از دستگاه های سونوگرافی می توان در تصویربرداری های عمومی استفاده کرد. دستگاه های سونوگرافی برای تصویربرداری های تشخیصی در بستر بیمار و مراقبت های پزشکی (point of care) کاربرد دارند. به طور کلی دستگاه های سونوگرافی در کاربردهای عمومی معمولاً برای تصویربرداری از احشای شکمی مانند کبد، کلیه ها و عروق (آئورت، ورید اجوف تحتانی IVC) مورد استفاده قرار می گیرند.(آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز)

آشنایی با دستگاه سونوگرافی

اجزای دستگاه سونوگرافی

دستگاه های سونوگرافی از دو بخش اصلی پروب و مانیتور تشکیل می شوند. پروب ابزاری برای تولید امواج فراصوتی و ارسال و دریافت آن به داخل بدن بیمار است. پروب معمولاً به شکل یک میکروفون طراحی شده که توسط یک سیم به قسمت مانیتور متصل است. در حقیقت، پروب امواج فراصوتی را به داخل بدن بیمار ارسال کرده و اکوی این امواج را دریافت و به سیستم مانیتورینگ و اسکنرها ارسال می نماید. سپس اکوی دریافتی توسط سیستم کامپیوتری به تصاویر قابل تشخیصی تبدیل می شوند که می توان از آن عکس یا فیلم تهیه کرد. اصول کار این دستگاه، مانند دستگاه های سونار در سیستم های نظامی و دریایی است. دستگاه سونو شامل قطعات زیر می باشد:

  • پروب یا Sound
  • زاویه (کامپیوتر و …اعداد و ارقام را داریم که میتوان محاسباتی انجام داد و نماگیر را در نقاط مختلف Fix کرد و اندازه گیری کرد)
  • مانیتور: تصاویر منعکس شده از امواج صوتی را میتوان در آن دید.

آشنایی با دستگاه سونوگرافی

خرابی رایج در دستگاه های سونوگرافی

خرابی‌های رایج در دستگاه‌های سونوگرافی شامل موارد زیر می‌شود:

  1. مشکلات صفحه نمایش: خرابی در صفحه نمایش دستگاه می‌تواند شامل خطوط عمودی یا افقی رنگی، نمایش ناواضح تصاویر، صفحه نمایش روشن نشدن یا خاموش شدن غیرمنتظره باشد.
  2. خرابی در تصویربرداری: مشکلاتی مانند تاری تصاویر، تصاویر شفاف نبودن، عدم قابلیت ثبت تصاویر، تصاویر با کیفیت پایین یا تصاویری که مشکلات هندسی دارند، می‌تواند در دستگاه‌های سونوگرافی رخ دهد.
  3. مشکلات در سیستم صوتی: خرابی در پخش صدا، صداهای اضافی، صدای تکراری یا صداهای ناقص می‌تواند مشکلاتی با سیستم صوتی دستگاه را نشان دهد.
  4. مشکلات در سیستم عملکردی: خرابی در عملکرد کلی دستگاه مانند عمل نکردن دستگاه بعد از روشن شدن، عملکرد نامنظم دستگاه، بارگذاری پرونده‌ها با خطا، نرم‌افزارهای کند یا عدم واکنش دستگاه به دستورات می‌تواند مسائلی با سیستم عملکردی را نشان دهد.

آموزشگاه کاسپین در تبریز یک مرکز آموزشی برای تعمیرات تجهیزات پزشکی است. در این آموزشگاه، دوره‌هایی برای تعمیر و نگهداری دستگاه‌های پزشکی برگزار می‌شود. در این دوره‌ها، مهارت‌های عملی و تئوریکی مورد نیاز برای تعمیر و نگهداری دستگاه‌های سونوگرافی و دیگر تجهیزات پزشکی آموزش داده می‌شود.

دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز شامل مباحثی مانند تفکیک و تشخیص خرابی‌های مختلف، تعمیر قطعات الکترونیکی، تعویض قطعات معیوب، رفع مشکلات نرم‌افزاری و تست و تنظیم دستگاه‌ها می‌باشد. با حضور در این آموزشگاه، فارغ‌التحصیلان می‌توانند مهارت‌های لازم برای تعمیر و نگهداری دستگاه‌های پزشکی را کسب کنند و در صنعت به عنوان تکنسین‌های تعمیرات تجهیزات پزشکی فعالیت کنند.

آموزشگاه کاسپین

95 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !