041-4164 ircas.ir@gmail.com تایم کاری : شنبه تا پنج شنبه تبریز-خ آزادی-بعد روگذر ابوریحان

آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز

آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز یکی از دوره های پرمخاطب در تبریز است.تزریقات یکی از روشهای شایع در تجویز فراورده های دارویی می باشد . هر روش تزريقي براي نوع بافتي كه دارو در آن تزريق مي‌شود روش واحدي است مشخصات هر بافتي ميزان جذب دارو را معين مي‌كند قبل از تزريق ، پرستار بايد حجم داروي تجويزي مشخصات و غلظت دارو و ساختمان آناتوميكي محل تزريق را بشناسند.

به هنگام ایجاد جراحت در سطح پوست، برای التیام و درمان سریع زخم، کنترل خونریزی ناشی از جراحت و به خصوص برای پیشگیری از عفونت زخم باید، زخم را ضدعفونی و پانسمان کرد(جراحت ممکن است، به صورت های مختلفی همچون بریدگی، سوختگی، خراشیدگی، قطع عضو و موارد دیگر ایجاد گردد).

عفونت زخم موجب عفونت دستگاه لنفاوی می شود، که بسیار خطرناک است، دستگاه لنفاوی متشکل از گره های لنفاوی می باشد، که به جذب آب میان بافتی، جذب و انتقال چربی، همچنین به سیستم دفاعی بدن کمک می کند. بنابراین با تشخیص زخم و روش صحیح پانسمان می توان از بروز این مشکلات پیشگیری کرد.

آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز

اهمیت آموزش تزریقات و پانسمان

با وجود تمام پیشرفتهایی که در زمینه های مختلف علمی و تکنولوژی صورت گرفته ولی متاسفانه هنوز انسان در مقابل بسیاری از حوادث و سوانح آسیب پذیر میباشد و با توجه به ازدیاد روز افزون این حوادث اعم از اختلالات قلبی-عروقی ، تصادفات ، سوختگیها، غرق شدگی ، سقوط از ارتفاعات، مسمومیتها و غیره به نظر میرسد اصولی ترین کار کسب آمادگی به منظور مقابله با این حوادث است.

هرچند تمهیدات بسیاری در جهت پیشگیری از وقوع این حوادث در کشور صورت گرفته است ولی متاسفانه بسیاری از این حوادث اجتناب ناپذیر بوده و همین موضوع اهمیت امداد رسانی(دوره کمک های اولیه در تبریز ) صحیح و به موقع را مشخص میکند. اغلب آسیب ها و بیماری ها نیازی به احیا و مراقبت پزشکی ندارند؛ اما همان قدر که نجات جان انسان بسیار مهم است، دانستن مراقبت از جراحت های خفیف نیز به توجه و آموزش کمک های اولیه نیاز دارد.(آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز)دانستن نحوه انجام کمک های اولیه و استفاده نکردن از آن بهتر از این است که در شرایطی هر چند نامحتمل، به دانش کمک های اولیه احتیاج پیدا کنید، ولی آن را ندانید.

بیشترین علت مرگ در اکثر جوامع، بیماری قلبی است و هنگامی که قلب از کار می افتد، تاخیر در کمک رسانی حتی برای چند دقیقه، مرگ را در پی خواهدداشت. پانسمان و تزریقات مراقبت های خیلی فوری است و اقداماتی که بلافاصله پس از وقوع حادثه و پیش از رسیدن اورژانس و رسیدن به مراکز درمانی برای آسیب دیده که دچار بیماری یا سانحه ناگهانی شده است، انجام می شود.

دانستن پانسمان و تزریقات برای همه لازم است؛ حتی اگر کسی مایل نباشد، البته این مهارت به هیچ وجه جای مراقبت های پزشکی را نمی گیرد، ولی تا رساندن مصدوم به مرکز درمانی می تواند سودمند باشد و اگر به درستی انجام شود، به خوبی می تواند فاصله بین مرگ و زندگی، بهبود سریع و بستری درازمدت، یا معلولیت و آسیب گذرا را به ما نشان دهد.

اگر در حادثه بتوانید تشخیص دهید که اورژانس جدی پزشکی رخ داده است و بدانید چگونه از کمک و خدمات دیگران بهره ببرید، می توانید در نجات افراد از مرگ حتمی نقش داشته باشید.

با شرکت در دوره کمک های اولیه در تبریز در آموزشگاه کاسپین در صورت بروز حوادث غیر مترقبه می توانید اقدامات لازم را انجام دهید.(آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز)

یکی از پرطرفدارترین و البته پرکاربردترین دوره های موسسات مختلف، دوره تزریفات و پانسمان است. همان طور که می دانید، این دوره معمولا زیر مجموعه دوره کمک های اولیه به شمار می رود و افراد این دوره را در آموزشگاه کاسپین در تبریز می گذرانند. یاد گرفتن اصول کمک های اولیه برای هر فرد ضروری است تا در موقعیت های حساس بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد و حتی جان بیمار یا حادثه دیده ای را نجات دهد.

آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز

انواع پانسمان

 • گاز
 • پانسمان شفاف
 • پانسمان هیدروژل
 • پانسمان فوم
 • پانسمان هیدروکلوئید
 • پانسمان آلژینات کلسیم
 • پانسمان کمپوزیت
 • پانسمان کلاژن
 • پانسمان سیلیکونی

آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز

بازار کار و شغل تزریقات و پانسمان

تزریقات و پانسمان دو کار مهم در امور بهداشتی و درمانی است و بخشی از وظایف بهیاران، پرستاران و بعضا اطبا بوده. بعضی ها علاقمند به فعالیت در مراکز تزریقات و پانسمان بوده و کارآفرینانی هم به دنبال تاسیس و راه اندازی این مراکز پر تقاضا در استان محل سکونت هستند. در آموزشگاه کاسپین این دوره که همان دوره کمک های اولیه است به خوبی به شما آموزش میدهد.

افرادی که به دنبال رشد و پیشرفت هستند و مهارت و تخصص در شاخه یا شاخه های گوناگونی دارند، به احتمال بسیار کمتری بی کار شده و به دنبال شغل می گردند. داشتن مهارت های مختلف، پشتوانه ای برای آینده افراد است و به رشد و پیشرفت شخصی و شغلی فرد کمک می کند.(آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز)

آموزش دوره کمک های اولیه در تبریز ، کاربردهای بسیاری در زندگی افراد دارد. با یادگرفتن این حرفه و با توجه به شرایط و مدارک لازم افراد می توانند وارد بازار کار شده و در درمانگاه ها مشغول به کار شوند و یا حتی در مواقع ضروری نیاز خود یا خانواده را برطرف نمایند. آموزشگاه کاسپین در تبریز اقدام به برگزاری این دوره ها کرده است و متقاضیان با ثبت نام در این دوره ها و گذراندن دوره های عملی و نظری و کسب حدنصاب نمره در آزمون پایانی، گواهی این دوره زیر نظر سازمان فنی حرفه ای ، صادر می شود را کسب می کنند.

سر فصل های کمک های اولیه

 • اصول کمک های اولیه و فوریت های پزشکی
 • سوختگی
 • شکستگی
 • احیای قلبی و ریوی
 • مصمومیت ها
 • انواع خونریزی ها
 • حمل مصدوم
 • کنترل علائم حیاتی
 • تزریقات و پانسمان
 • خونگیری و سرم

بهترین آموزشگاه در تبریز

هر ساله برخی از افراد به دلایل مختلف هم چون تاسیس مراکز تزریقات، آشنایی با تزریقات، پانسمان و غیره، برای شرکت در دوره آموزشی تزریقات و پانسمان نام نویسی می نمایند که مطابق آمار از پرطرفدارترین دوره های آموزشی مراکز مختلف می باشد. از این رو آموزشگاه کاسپین در تبریز اقدام به برگزاری دوره آموزش تزریقات(دوره کمک های اولیه در تبریز ) کرده که به صورت کاملا علمی و تخصصی این آموزش را به فراگیران محترم می دهد.و پس از پایان دوره به شما مدرک معتبر ببن المللی و دو زبانه تحت نظر سازمان فنی حرفه ای ارایه میدهد.(آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز)

آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز

آموزش انواع سوزن ها

هر سوزن شامل سه قسمت می باشد:

قسمتی که سرنگ به سوزن متصل می شود و hub نام دارد.

تنه ی سوزن یا  shaft

نوک سوزن یا  bevel

هر سوزن دارای سه ویژگی مشخص می باشد:

 نوک تیز سوزن

طول تنه ی سوزن

 شماره ی سوزن يا قطر آن

سوزن های با نوک تیز كوتاه تر، برای انجام تزريقات سیاهرگی مناسب هستند. سوزن های با نوک تیز بلندتر، تيزتر هستند كه در انجام تزريقات زير جلدی و عضلانی براي بیمار ناراحتی كمتر و آزار کمتری ايجاد می کنند. بيشتر سوزن هایی كه استفاده می شوند، دارای طول 1.5 اينچ می باشد. بر اساس اندازه و وزن مريض و نوع بافتی كه تزريق مايع بايد در آن انجام شود نوع سوزن را انتخاب می شود.

در کودکان و افراد با وزن کم از سوزن های كوتاه تر استفاده می شود. از سوزن های بلندتر به طور معمول 1 الی 1.5 اینچ برای تزريقات عضلانی و از سوزن های كوتاه تر، به طور معمول برای انجام تزريقات زير جلدی استفاده می کنند. انتخاب نوع سوزن بر حسب قطر با شماره سوزن، غلظت مایعی كه قرار است از طریق سرنگ تزريق شود بستگی دارد.

یک سوزن با شماره 16 تا برای تزريق خون و فرآورده های آن مناسب می باشد. سوزن درشت در انجام تزريق خون و فرآورده های خونی به این دلیل است كه صدمه ی کمتری به گلبول های قرمز می رسد.(آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز)

درباره این مطلب نظر دهید !