041-4164 ircas.ir@gmail.com تایم کاری : شنبه تا پنج شنبه تبریز-خ آزادی-بعد روگذر ابوریحان

بازار کار مهندسی پزشکی در تبریز

بازار کار مهندسی پزشکی در تبریز به عنوان یکی از شهرهای پیشرو در ایران در این حوزه رشد و توسعه یافته است. تبریز با دارا بودن دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برجسته، به فضایی حاکم شده است که به مهندسان پزشکی فرصت‌های شغلی مناسبی ارائه می‌دهد. صنعت پزشکی در تبریز به طور مداوم در حال گسترش است و به دنبال نیروهای متخصص در زمینه طراحی و توسعه تجهیزات پزشکی، تولید و کنترل کیفیت است.

با توجه به این روند رو به رشد، فرصت‌های شغلی برای مهندسان پزشکی در تبریز به طور قابل توجهی افزایش یافته است و آموزشگاه کاسپین تبریز با ارائه دوره‌های متنوع و کاربردی در زمینه مهندسی پزشکی، به دانشجویان و علاقه‌مندان این حوزه امکان می‌دهد تا مهارت‌های لازم را برای ورود به بازار کار مهندسی پزشکی در تبریز به دست آورند.

[lwptoc]

فرصت های شغلی مهندسی پزشکی

رشته ی مهندسی پزشکی، یکی از رشته های نوپا در دنیا می باشد که عمر زیادی از آن نمی گذرد. بازار کار مهندسی پزشکی نیز بازاری وسیع و پر سودی است که این روزها حسابی داغ است. یک بیمارستان یا مرکز درمانی را تصور کنید که چندین کامپیوتر دارد.

هر کدام از این سیستم ها به طور معمول و تقریبی، 3 الی 4 میلیون تومان ارزش دارند و برای تعمیرات دوره ای آن ها، باید هزینه ای معادل 1 دهم این مبلغ، پرداخت شود.

اما همین بیمارستان دارای تجهیزات و دستگاه های پزشکی نظیر دستگاه ام آرا آی، سیتی اسکن، ونتیلاتور و خیلی چیزهای دیگر است که ارزش آن ها گاهی به چند صد میلیون تومان می رسد. تعمیر و سرویس دوره ای این تجهیزات بسیار گران می باشد.

افرادی که به عنوان مهندس پزشکی در دانشگاه آموزش می بینند، بعد از فارغ التحصیلی می توانند وارد بازار کار تعمیر تجهیزات پزشکی شوند. این افراد گاهی پیش از فارغ التحصیل شدن، می توانند وارد بازار کار شوند.

درآمد این رشته بسیار زیاد است و متخصصان حرفه ای آن در ایران، کم هستند. پس رشته ی بسیار خوبی است. آینده ی شغلی تکنسین تجهیزات پزشکی و یا ورود به بازار کار مهندسی پزشکی، بسیار پول ساز است.

نمونه حتی فراوانی از همین بیمارستان و مرکز درمانی که در مثال بالا ذکر شد، وجود دارد. افرادی که وارد این بازار می شوند، می توانند یک شغل با حاشیه امن بسیار بالا برای خود داشته باشند.اکثر بیمارستان ها و مراکز درمانی خصوصی و یا دولتی از طریق برگزاری آزمون و یا مصاحبه، در پی جذب افرادی هستند که در تعمیر تجهیزات پزشکی، مهارت داشته باشند.

البته این کار، فقط به افراد دانشگاهی محدود نمی شود.(آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز)

فرصت های شغلی مهندسی پزشکی

درآمد کار مهندسی پزشکی در ایران

صحبت از درآمد بازار تجهیزات پزشکی، یکی از بهترین قسمت های یک کسب و کار می باشد. در واقع مهم ترین قسمت، درآمد است. داشتن درآمد در هر کاری می تواند از جذابیت های آن باشد. بازار کار کارشناسی مهندسی پزشکی و یا بازار کار کاردانی مهندسی پزشکی، می تواند بسیار وسیع باشد.

دانشجویانی که از این رشته ها مدرک لیسانس و یا حتی کاردانی اخذ کنند  یا در دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی شرکت کنند، می توانند سریعا وارد بازار کار شوند. بیمارستان ها و مراکز درمانی به دنبال استخدام این افراد هستند. شاید در نگاه اول، استخدام شدن در مجموعه های دولتی یا حتی خصوصی، کمی سخت به نظر برسد ولی باز هم امری امکان پذیر است.

لازم به ذکر است که بازار کار رشته مهندسی پزشکی، بسیار وسیع بوده و فقط به استخدام های دولتی خلاصه نمی شود. در ادامه حتما به کسب و کارهایی که از طریق رشته ی تجهیزات پزشکی می توان راه اندازی کرد، می پردازیم.

درآمد کار تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی، تابع قوانین و حقوق وزارت کار و بالاتر می باشد. اما در مراکز خصوصی و یا کسب و کارهایی که شخص بتواند خودش مدیریت کند، قطعا خیلی بالاتر خواهد بود.

موقعیت های شغلی که می توان از طریق این رشته به دست آورد، تکنسین تجهیزات پزشکی، کاردان و کارشناس مهندسی پزشکی و همچنین تعمیرکار تجهیزات پزشکی است. بازار کار تعمیرات تجهیزات پزشکی در مراکز درمانی و حتی شرکت های تولیدی این تجهیزات، بسیار داغ است و جای کار دارد.

درآمد تجهیزات پزشکی در دنیای مدرن امروزی بسیار زیاد شده است. با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات پزشکی، تولیدات این محصولات به شدت زیاد شده است. البته نیاز روز افزون مراکز درمانی و پزشکان به این تجهیزات، سبب تقاضا برای تولید شده است. به همین دلیل تعمیر تجهیزات پزشکی و بازار کار آن نیز، به شدت مورد استقبال قرار گرفته است.

ثبت نام دوره های آموزشی در تبریز

علاوه بر این موارد مثبتی که گفته شد، توجه داشته باشید که رشته تکنسین تجهیزات پزشکی هنوز هم برای عموم افراد در جامعه ما نوپا و ناشناخته است، حتی در مواردی بخش مهندسی و بخش پزشکی ناهماهنگی‌هایی را از خود نشان داده‌اند که این مسئله، عرصه را بر شاغلان این حوزه تنگ کرده است.

درگذشته مسئولیت سفارش دستگاه‌های پزشکی بر عهده خود پزشکان بود. پزشکان جزء متخصصانی‌اند که فقط نحوهٔ استفاده از تجهیزات پزشکی را می‌دانند و از کیفیت فنی این ابزار و دستگاه‌ها، هیچ‌گونه اطلاعی ندارند.

از طرفی چون مسئولیت نگهداری، تعمیر و تجهیز وسایل پزشکی موجود در بیمارستان‌ها برعهدهٔ مهندسین پزشکی نیست، بیمارستان‌ها به گورستانی از تجهیزات پزشکی تبدیل شده‌اند. تجهیزاتی که به دلیل مشکلات جزئی استفاده نمی‌شوند؛ درنتیجه تکنسین‌های تجهیزات پزشکی با انبوهی از مشکلات ریزودرشت در ابزار‌های انباشته شده در بیمارستان‌ها مواجه‌اند.

بازار کار رشته تعمیر تجهیزات پزشکی نیز بسیار پرسود می باشد. همیشه سود در فروش نیست. گاهی هم با تعمیرات می توان سودهای زیادی به دست آورد. در مورد سود دهی بازار کار رشته تجهیزات پزشکی، می توانید مستقیما از دانشجویان و افراد کارمند بیمارستان ها پرس و جو کنید. حتی استخدام این افراد در شرکت های تولیدی نیز بسیار زیاد است.

بازار کار مهندسی پزشکی در تبریز

پیشرفت شغلی

در ایران و سایر کشورهای جهان، یکی از زمینه‌های شغلی اصلی برای تکنسین تجهیزات پزشکی، فعالیت در بخش تجارت و بازرگانی در حوزه تجهیزات، ابزار و دستگاه‌های پزشکی است.

مطابق با آمارهای ارائه شده، تعداد زیادی از افراد خبره در این حوزه، جذب بازار تجارت می‌شوند که در این زمینه نیز باید اطلاعات کافی و تجربیات مختلف و همچنین سرمایه و شم اقتصادی خوبی داشته باشند تا در کمترین زمان به بهترین نحو ممکن در این بازار مشغول شوند.

این افراد طی فعل و انفعالاتی که در تجارت و تحصیلاتشان اتفاق می‌افتد، سریعاً می‌توانند در این زمینه به طور مستقل، شرکت خدماتی خود را تأسیس کرده و در صورت موفقیت‌های روزافزون درآمد زیادی را برای خود به ارمغان بیاورند.

باتوجه‌به موضوع تعمیر تجهیزات پزشکی، مهاجرت، یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد است؛ به‌طوری‌که وضعیت بازار کار تکنسین‌های تجهیزات پزشکی در برخی کشورهای جهان به‌خصوص کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا و انگلستان بسیار ایده‌آل است و مهندسینی که قصد مهاجرت داشته باشد، به بهترین نحو می‌توانند اقدام کنند و به‌سرعت به درآمد قابل‌توجهی برسند.

برای مثال: درآمد سالانه تکنسین‌های تجهیزات پزشکی در آمریکا، ۱۰۰ هزار دلار و در استرالیا ۸۰ هزار دلار، در انگلستان ۵۰ هزار دلار و در کانادا حدود ۶۰ هزار دلار است که ارقام بسیار بالایی هستند.

درگذشته این پزشکان بودند که کارهای مربوط به سفارش دهی و امور فنی تجهیزات را انجام می‌دادند که به دلیل نداشتن تخصص و دانش فنی لازم، مشکلات مختلفی از جمله تخریب ناخواسته و وسایل گران‌قیمت وارداتی به وجود می‌آمد.

به همین دلیل امروزه شرکت‌های واردکننده و همچنین صادرکننده این تجهیزات از افراد متخصص در حیطه تجهیزات پزشکی که دانش و تخصص لازم و مرتبط را دارند، برای خرید و واردات محصولات مورد نیازشان، استفاده می‌کنند.شاید بتوان گفت بخش عمده‌ای از فارغ‌التحصیلان مهندسی پزشکی جویای مشاغلی همچون تعمیر تجهیزات، جذب این شرکت‌ها می‌شوند.

درباره این مطلب نظر دهید !