041-4164 ircas.ir@gmail.com تایم کاری : شنبه تا پنج شنبه تبریز-خ آزادی-بعد روگذر ابوریحان

5 مورد از کمک های اولیه که باید بلد باشیم

هر لحظه ممکن است شما یا هر کسی در اطراف تان دچار آسیب یا بیماری شود. با استفاده از مهارت هایی که در دوره امدادگری، کمک های اولیه و فوریت های پزشکی یاد می گیرید، ممکن است بتوانید جلوی بدتر شدن یک اتفاق ناچیز را بگیرید. حتی ممکن است با انجام یک عملیاتِ فوریت پزشکیِ جدی، جان یک انسان را نجات دهید(5 مورد از کمک های اولیه که باید بلد باشیم).

در برخی موارد نیز، کمک های اولیه شامل حمایت اولیه از بیمار است تا وضعیت او را تا رسیدن کمک حرفه ای، پایدار نگه دارید. و یا به فردی که دچار جراحت جزئی مثل سوختگی جزئی، بریدگی و نیش حشرات شده، کمک برسانید.

در کشورهای پیشرفته، آموزش مستمر امدادگری و کمک های اولیه به گروه های مختلف جامعه، امری بدیهی و معمول است.در کشور ما با توجه به کثرت وقوع حوادثی نظیر تصادف، حوادث شغلی، سوانح طبیعی، زلزله، سیل، سکته های قلبی و مغزی، و احتمال تاخیر نیروهای خبره امدادی در محل حادثه، کسب دانش و مهارت در این زمینه ضروری است(5 مورد از کمک های اولیه که باید بلد باشیم).

5 مورد از کمک های اولیه که باید بلد باشیم

مهمترین اقدامات کمک‌های اولیه

   1. بریدگی

هنگامی که با یک بریدگی مواجه می‌شوید، همیشه باید آن را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید، این کار باعث تسکین تورم می‌شود و به تخلیه مایع در ناحیه بریده شده کمک می‌کند. اگر بریدگی روی باسنتان است، دراز بکشید و به کمک بالش قسمت بریده شده را بالا ببرید، اما اگر قادر به انجام این کار نیستید، سعی کنید آن را در سطح قلب یا نزدیک ترین حد ممکن نگه دارید، به خصوص اگر بریدگی با خونریزی همراه باشد.

 1. سوختگی درجه اول

سوختگی‌های درجه اول همچنین به عنوان سوختگی‌های سطحی شناخته می‌شوند، که فقط بر روی لایه بالایی پوستتان تاثیر می‌گذارد، اگرچه ممکن است با درد همراه باشند اما جدی نیستند(دوره کمک های اولیه و فوریت های پزشکی در تبریز).

برای درمان، زخم را با آب گرم بشویید، آب یخ ممکن است بدیهی تر به نظر برسد، اما می‌تواند باعث آسیب بیشتری به بافت شود بعد از تمیز کردن سوختگی از کمپرس سرد و یا کیسه یخ استفاده کنید.

استفاده از روغن و کره یک درمان قدیمی خانگی است، که می‌تواند به دلیل کاهش رهاسازی گرما آسیب بیشتری به زخم برساند. یک مخلوط از آب و جوش شیرین می‌تواند به خارج شدن گرما از سوختگی کمک کند.

 1. حمله قلبی

هنگام وقوع حمله قلبی، اقدام زود هنگام به کاهش آسیب کمک می‌کند، جویدن آسپرین می‌تواند به دلیل مهار پلاکت‌های خون که موجب لخته شدن خون، چیزی که باعث انسداد سرخرگ‌ها می‌شود، مفید باشد.

هنگام مصرف آسپرین برای کارایی سریع تر باید از دوز پایین دارو استفاده کنید و به جای بلعیدن و یا با آب خوردن آن را بجوید و در اسرع وقت با اورژانس تماس بگیرید.

 1. شکستگی

زمانی که قسمتی از بدنتان شکست، سعی نکنید تا آن قسمت را صاف کنید و به وسیله آتل عضو را ثابت و بدون حرکت نگه دارید، مهم این است که آن را در همان حالت نگه دارید. شکستگی ممکن است یک دررفتگی و یا یک پیچ خوردگی ساده باشد. همیشه برای اطمینان از اینکه جراحت خیلی جدی نیست و یا حتی برای جلوگیری از آسیب بیشتر باید درمان‌های پزشکی را دنبال کنید.

 1. انسداد تنفس

اگر کسی تنفسش متوقف شده باشد، معمولا مانعی در راه تنفسی شان وجود دارد، فرد را به پشت بخوابانید، دهانش را چک کنید و هرچیزی که می‌تواند مانع تنفس شود را بردارید حتی مایعات.

برای باز کردن راه تنفسی سر را کج کنید و چانه را بالا دهید، دستتان را جایی بالای سر و یا نزدیک به پیشانی بگذارید و با قرار دادن انگشتتان در زیر فک و وارد کردن فشار به فک پایین بدون تکان دادن گردن برای باز کردن دهان می‌توانید فشرده سازی فک پایین را انجام دهید، این کار باعث می‌شود تا زبان از سر مسیر تنفسی کنار رود و باعث کاهش میزان انسداد هوا شود. سپس شیب سر را تا زمانی که راه تنفسی باز شود، حفظ کنید(5 مورد از کمک های اولیه که باید بلد باشیم).

5 مورد از کمک های اولیه که باید بلد باشیم

دوره ی آموزش کمک های اولیه

آموزشگاه کاسپین در تبریز علاوه بر ارتقا سطح مهارت های فنی و تخصص های عملی بازارکار، به مبحث سلامت و دوره های مرتبط با آن بسیار اهمیت داده و می دهد. دوره هایی مثل دوره مراقبت از پوست، مو و زیبایی، دستیار دندانپزشک  و…

دوره ی آموزش کمک های اولیه در تبریز، یکی از این فرصت های بی نظیر است. یک دوره ی تمام عیار در خصوص کمک های اولیه و فوریت های پزشکی که در هر لحظه و زمانی ممکن است به درد ما، اطرافیان و هم نوعانمان بخورد.(دوره های آنلاین کمک های اولیه)

سر فصل های دوره کمک های اولیه در تبریز

 • تعریف کمک های اولیه، وظایف و خصوصیات امدادگر، ارزیابی از مصدوم و مراحل آن و حمل مصدوم
 • روش های اولیه نجات زندگی یا احیای قلبی-ریوی یا CPR
 • خفگی و اختلالات تنفسی
 • شوک و اختلالات قلبی
 • زخم و خونریزی و جراحت های خاص
 • پانسمان (زخم بندی)
 • آسیب های اسکلتی
 • بانداژ و آتل بندی
 • سوختگی ها
 • مسمومیت ها
 • آسیب های ناشی از عوامل محیطی و سوانج بزرگ
 • انتقال مصدوم
 • تزریقات
 • خونگیری و سرم

بهترین اموزشگاه دوره کمک های اولیه در تبریز

دوره کمک های اولیه در تبریز و فوریت های پزشکی یکی از پرمخاطب ترین دوره های آموزشگاه آپادانا در تبریز می باشد. در واقع هنرجویان با شرکت در این دوره با تمامی مباحث مربوطه به صورت تئوری و هم به صورت عملی آشنا خواهند شد.دوره کمک های اولیه و فوریت های پزشکی هم به صورت حضوری و هم به صورت غیر حضوری برگزار می شود(5 مورد از کمک های اولیه که باید بلد باشیم).

آموزشگاه کاسپین در تبریز با برگزاری دوره آموزش امداد و کمک های اولیه در تبریز با آموزش اصول و تکنیک های مدرن کمک های اولیه در جهت پیشرفت کشور گامی مثبت برداشته است.

5 مورد از کمک های اولیه که باید بلد باشیم

درباره این مطلب نظر دهید !